روحیه اعتماد به نفس ملی و ۳ مانع اصلی؛

پیش‌تر در یادداشتی با عنوان «دو روی سکه حمایت از کالای ایرانی» به تبیین نقش عنصر #اعتماد_به_نفس در تحقق شعار سال پرداخته شد. این یادداشت که در واقع تکمله یادداشت مذکور است به معرفی سه مانع عمده در راه رسیده به روحیه خودباوری و اعتماد به نفس می­ پردازد. لازم به تذکر است که این سه مانع برگرفته از بیانات مقام معظم #رهبری است که برای پرهیز از اطاله کلام اصل فرمایشات حذف و فقط در پاورقی نشانی آن ذکر شده.

۱٫ یأس پراکنی و تیره کردن افق: یکی از موانع در راه تحقق اعتماد به نفس ملی تیره کردن افق و به رخ کشیدن و بزرگنمایی فاصله ­های علمی است.(۱) این بزرگنمایی و یأس پراکنی در فضای جامعه، مراکز علمی و دانشگاهی و حوزوی و لایه نخبگانی باعث از بین رفتن روحیه خودباری و اعتماد به نفس می­ شود. روحیه­ ای که عدم تحقق آن پایه ­های تحقق #حمایت_از_کالا و تولیدات ایرانی را تخریب می­ کند.

۲٫ نقدهای غیر منطقی: عامل دیگر، از بین بردن اعتماد به نفس به واسطه اشکالات، خرده گیری­ ها و نقدهای بی­اساس و غیرمنطقی است.(۲) این خصیصه سیره ثابت برخی افراد در جناح ­های مختلف شده و بیشتر یک بازی سیاسی بر مبنای قبیله گرایی است که حاصل آن تنها خرد شدن اعتماد به نفس در جامعه است.

۳٫ پروپاگاندای #مطبوعات و #رسانه­ ها: در جنگ های رسانه ­ای، تبلیغاتی و حملات جنگ نرم و جنگ روانی آنچه که سیبل تیرهای این نوع از جنگها است همین روحیه اعتماد به نفس ملی است تا حدی که یا به طور کامل از میان برود و یا تا حدی تضعیف و متزلزل شود که کارایی نداشته باشد.(۳)

✅ منتشر شده در: خبرگزاری رسا (اینجا)

✅ آی دی اندیشه نو در ایتا ، آی گپ و سروش:
@andisheyeno
✅ آی دی اندیشه نو در تلگرام:
@moazenian
پی نوشت ها:
۱. برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری؛ ۱۳/۱۰/۱۳۸۶

۲. همان.

۳. همان.

منتشرشده توسط

داود موذنیان

مقالات و یادداشتهای یک طلبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.