انتخابات ورزقان

چند کوتاه نوشت در مورد انتخابات ۹۶

بسم الله الرحمن الرحیم

  1. انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با انتخاب حجت الاسلام حسن روحانی به پایان رسید. انتخاباتی که هم به لحاظ حساسیت و جو ایجادیش و هم به لحاظ حضور مردم کم نظیر بود. شاید برخی با ساده انگاری بپندارند که نتیجه، شکست جبهه موسوم به انقلاب و پیروزی اصلاحات باشد. اساسا باید گفت هر انتخابات ریاست جمهوری از دو حیث قابل بررسی است. اول، تاثیر آن بر پیروزی یا عدم پیروزی کل حاکمیت و نظام. و ثانی، تاثیر آن بر گفتمانهای موجود. انتخابات این دوره همانند قبل پیروزی حاکمیت را رقم زد و مهر تاییدی بود بر مقبولیت نظام و مردم سالاری آن و نیز مویدی بر انسجام و وحدت ملی ما و این همان چیزی است که مقام معظم رهبری از آن به پیروزی ملت تعبیر میکنند.
  2. تقابل شدید دو گفتمان عدالت خواه و سرمایه داری در این دوره به خوبی توانست بر شکوه و حضور بی نظیر مردم در انتخابات تاثیر گذارد و این خود اولین دست­آورد این تقابل و به عبارتی ثمره فریاد عدالت خواهی است. و اگر این تقابل با این شدت نبود قطعا همچنین حضوری هم رقم نمیخورد.
  3. در مورد حیثیت دوم انتخابات یعنی تاثیر آن بر گفتمانهای موجود باید گفته شود که گرچه گفتمان انقلاب همانند دوره پیش و دوره پیشتر نتوانست جشن پیروزی را برای حامیانش به ارمغان بیاورد اما نشان داد که با تمام قدرت حضور دارد و میتواند رقیب را به چنان چالشی بکشد که برای نجات دست به دامان هزاران ترفند مشروع و نامشروع زند.
  4. یادمان نرود بسیاری از کسانی که به روحانی رای دادند هیچ سنخیتی با جریان سرمایه داری ندارند، کثیری از آنان در دایره گفتمان انقلاب جای دارند که بواسطه عدم برنامه ریزی صحیح به سوی روحانی سوق داده شدند.
  5. هر جریان فکری که به مدت طولانی نتواند برای هوادارانش حلاوت پیروزی را به ارمغان بیاورد با ریزش و نابودی بدنه اجتماعی­اش مواجه میشود اما در غنی فکری و درون مایگی گفتمان انقلاب همین بس که با اینکه نتوانسته به مدت ۱۲ سال جشن پیروزی تقدیم هواداران کند اما نه تنها بدنه اجتماعی را از دست نداده که توانست به اتحادی هرچند دیرهنگام دست یابد.
  6. اگر رهبران فکری جریان انقلابی به فکر برنامه ریزیهای بلند مدت بیافتند، نه اینکه از چند ماه قبل از انتخابات حلیم و آشهای جمنایی درست کنند، مطمئنا نتیجه چیزی دیگر خواهد بود. از امروز باید به فکر ۱۴۰۰ بود و برای آن روز برنامه ریزی کرد. تبلیغات چهره به چهره از همین امروز باید آغاز گردد نه یک ماه مانده به انتخابات.
  7. امروز روحانی در مقابل خویش قریب به ۱۶ میلیون ایرانی به طور مستقیم و تعداد کثیری نیز به نحو غیر مستقیم(از کسانی که به وی رای دادند) را مشاهده میکند که فریاد عدالت خواهی، مبارزه با فساد و رسیدگی به مستضعفین را دارند و اگر مدبرانه رفتار کند نمیتواند از کنار آنان بی توجه عبور کند.
  8. منتقدان دولت با پشتوانه ۱۶ میلیون منتقد علنی وضع موجود با قدرت به پویش مطالبه گری های خود ادامه میدهند که این خود به بازسازی بدنه اجتماعی گفتمان انقلاب کمک بزرگی میکند.

۹٫ هواداران گفتمان انقلاب باید مبارزه ایی سنگر به سنگر را شروع کنند، هر فرد یک سنگر است و بهترین شیوه تبلیغ چهره به چهره، رسیدگی به وضع محرومین، حرکتهای جهادی، انتقادهای علنی و به دور از محافظه کاری، تشکلهای مردمی و پویشهای اجتماعی است.

منتشرشده توسط

داود موذنیان

مقالات و یادداشتهای یک طلبه

4 دیدگاه برای «چند کوتاه نوشت در مورد انتخابات ۹۶»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.