arbaeenarm

چهار شاخص اربعین در بیانات امام خامنه ای

بسم الله الرحمان الرحیم

اربعین حسینی خود یک دانشگاه است، دانشگاهی از جنس مکتب عاشورا با این تفاوت که در عاشورا جهاد با سیف به نمایش گذاشته شد و در اربعین جهاد فکری و فرهنگی. دانشگاهی که در آن مشق ایستادگی، مقاومت، حقگرائی، حقیقت گویی، روشن گری، حفظ آرمانها و ارزشها، یاد شهداء و اکابر و … میکنند. دانشگاهی از سنخ کار هیاتی آکادمیک که در نوع خود بی نظیر است و جا دارد که حوزه و دانشگاه این مکتب بی رقیب را به گونه ای محققانه و تحلیل محور مورد بررسی و مطالعه قرار دهد و آن را در مسیر تمدن سازی مبنای نظریه پردازی و آینه ای برای عملگرایی خویش قرار دهد. این مختصر قصد دارد که چهار شاخص از شاخصه های اربعین را با توجه به فرمایشات حضرت امام خامنه ای(مد ظله العالی) بطور کوتاه و خلاصه در منظر خواننده قرار دهد.

  • مراسم اربعین جزء شعائرالله است

در فرمایشات معظم له اربعین حسینی از مصادیق شعائرالله است: «این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام میدهند، واقعاً دارند حسنه‌ای را انجام میدهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله،[۱]این بلاشک جزو شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این‌جور حرکتها عرض بکنیم که (یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً) »[۲] لذا زائرینی که مفتخر به شرکت در این مراسم و فیض الهی میشوند همواره باید این مهم را به یاد داشته باشند که ایشان توفیق حفظ یکی از شعائرالله را پیدا کرده اند که این خود رسالتی مهم و قطعا در پیشگاه حق متعال اجری بزرگ دارد. التفات به این مهم وقتی به نحو احسن رخ مینمایاند که به تبلیغات وسیع و همه جانبه و بودجه های کلانی که عیادی استکبار بر ضد مکتب عاشورا خرج کرده اند آگاه شویم که یک نمونه آن در زمان حاضر، حوادث عاشورای ۸۸بود که البته با درایت و تیزبینی و بصیرت مردم سیلی محکمی دریافت کرد.

  • اربعین رمز جاودانه شدن نهضت حسینی

هر نهضت و مکتب و هر پیامی برای اینکه از امواج تحریفها و دشمنیها در امان باشد و بتواند به نسلهای بعد منتقل شود احتیاج به حفاظت از یاد و آثار و پیامهایش دارد که در غیر این صورت بزرگترین نهضتها و اصیلترین پیامها نیز در دل تاریخ به فراموشی سپرده میشوند، لذا یکی دیگر از اهداف اربعین حسینی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری جاودانه نگاه داشتن مکتب حسینی است: «اساساً اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهی خاندان پیامبر(ص)، یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایه‌گذاری گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون – از قبیل شهادت حسین‌ بن‌ علی (علیه ‌السّلام) در عاشورا – به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسلهای بعد، از دستاورد شهادت استفاده‌ی زیادی نخواهند برد»[۳].و نیز میفرمایند: «دو حرکت را عمّه‌ى ما – زینب کبرا (علیهاالسّلام) – انجام داد: یک حرکت، حرکت اسارت بود به کوفه و شام و آن روشنگرى‌ها و آن بیانات که مایه‌ى افشاى حقایق شد؛ یک حرکت دیگر، آمدن به زیارت کربلا در اربعین بود…. این حرکت به معناى این است که نباید اجازه داد که انگیزه‌هاى خباثت‌آلودى که قصد دارند مقاطع عزیز و اثرگذار و مهم را از یادها ببرند، موفّق بشوند؛ البتّه موفّق هم نخواهند شد. تا ملّتها زنده‌اند، تا زبانهاى حق‌گو در کار است، تا دلهاى مؤمن داراى انگیزه هستند، نخواهند توانست این را به فراموشى بسپرند؛ همچنان‌که نتوانسته‌اند»[۴] در سخنان معظم له نکته مهمی نهفته است و آن نکته این است که عدم موفقیت دشمن در فراموشی نهضت حسینی در گرو زنده بودن ملتها، زبانهای حق گو و دلهای دارای انگیزه است. و امروز همه ما در قبال حفظ و انتقال این نهضت عظیم مسئولیت داریم. خصوصا مبلغین حوزه که در این عرصه مسئولیت و رسالت بزرگی به گردن دارند. امروز دلسوختگان اباعبدالله و همه کسانی که قلبشان در راه آرمانهای حسین می تپد، بویژه روحانیون و مبلغان حوزه علمیه باید در مسیر بیداری امت اسلام و حفظ وحدت کلمه سعی و تلاش کنند. انتقال مفاهیم اصیل و خالی از تحریف نهضت اباعبدالله به مخاطبین، تلاش و تبلیغ در راستای تقریب مذاهب و تحکیم وحدت بین جوانان شیعه و سنی، جذب قلوب آماده برای دریافت معارف عاشورایی و خصوصا انتقال فرهنگ جهاد و شهادت و مبارزه با ظلم و انحراف که از مصادیق بارز امروز آن در جهان اسلام، داعش و جریان وهابییت و تکفیری است بویژه در ایام اربعین حسینی و راهپیمایی عظیم عاشقان اباعبدالله از جمله رسالات مهم همه عاشقان مکتب حسینی عموما، و مبلغین و روحانیون حوزه علمیه خصوصا میباشد.

  • اهمیت تبلیغ و کار فرهنگی از آموزه های اربعین

بی شک یکی از درسهای مهم اربعین، اهمیت تبلیغات و کار فرهنگی است که این درس مهم به خوبی از راه و سیره اهل بیت استخراج میشود. حضرت امام خامنه ای در این خصوص میفرمایند: « به همان اندازه که مجاهدت حسین‌بن‌علی(علیه‌السّلام) و یارانش به عنوان صاحبان پرچم، با موانع برخورد داشت و سخت بود، به همان اندازه نیز مجاهدت زینب (علیهاالسّلام) و مجاهدت امام سجّاد(علیه‌السّلام) و بقیه‌ی بزرگواران، دشوار بود. البته صحنه‌ی آن‌ها، صحنه‌ی نظامی نبود؛ بلکه تبلیغی و فرهنگی بود. ما به این نکته‌ها باید توجه کنیم. درسی که اربعین به ما میدهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره‌ی شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت. »[۵]. اربعین درس جهاد فرهنگی است، درس افشاگری و حقیقت گویی. باید یادمان باشد که هدف مهم اهل بیت از رفتن به زیارت امام حسین در اربعین و سفارش به شیعیان در زیارت اربعین، مسئله روشنگری و جهاد فکری فرهنگی است. کما اینکه امام خامنه ای در این باره میفرمایند: «…این خصوصیت اربعین است. یعنی در اربعین افشاگری هم هست، عمل هم هست، تحقق هدفهای آن افشاگری هم در اربعین وجود دارد»[۶] لذا امروز همه ما نیز باید به تاسی از اهل بیت پیامبر خود را یک سرباز در این جبهه خطیر بدانیم و وظیفه سربازی را در حد وسع بجا آوریم. یکی از زمینه هایی که باید در آن ورود پیدا کرد وکار فراوان انجام داد، مسئله جهاد است. هرساله شاهد حضور عظیم و باشکوه مسلمانان از نقاط مختلف جهان در راهپیمایی اربعین هستیم، اما جای چند سوال وجود دارد. چه تعداد از این جمعیت، عالِم به مفهوم و زوایای حقیقی جهاد در مقابل دشمنان اسلام از مستکبرین غربی تا عمّال عربی آنان که در رأسشان وهابیت و داعش اند هستند؟ چه تعداد از جوانان عراقی که در اربعین حضور می یابند و با پای برهنه به زیارت امام حسین میشتابند، با همان شوق به سوی آرمان حسین که مبارزه با باطل بود میشتابند؟ آیا همه آنها در یافته اند که کربلای امروز جهان اسلام قتال با حرامی های تکفیری در سوریه و عراق و دفاع از حرمین است؟

بخاطر دارم که در اربعین سال گذشته که توفیقی حاصل شد و مشرف شدیم به زیارت کربلا با جوانان بسیاری هم راه و هم صحبت بودیم. در راه کربلا عده کثیری از جوانان عرب زبان، حال چه عراقی وچه غیرعراقی را میدیدیم که با چه شوق و شوری با پای پیاده و بعضا قمه زنان ! به سوی کربلا میشتافتند، و برای ما جای سوال و تعجب بود که چرا این دریای عظیم عاشقان حسین امواج خشمش را به سمت جبهه های نبرد با داعش نمیبرد که اگر نیمی از آن امواج خروشان به سمت داعش میرفت طومار حرامیان را برای همیشه حداقل در عراق میپیچیدند.

  • اتحاد و عظمت جهان اسلام

یکی دیگر از شاخصه های اربعین عبارت است از اتحاد و عظمت جهان اسلام؛ اربعین علاوه بر اینکه پیامها و اهداف بلند عاشورا را به گوش جهانیان میرساند، حکایت از اتحاد و عظمتی وصف ناشدنی در جهان اسلام دارد. به راستی کجای جهان اسلام اینگونه عاشقانی را گرد خود جمع میکند و در کدام صحنه ارزشهای اسلامی اینگونه خیل عاشقان رخ مینمایاند؟ کلام مقام معظم رهبری در این زمینه بسیار رسا و گویاست: «همین‌قدر که ما ولو در اظهاراتمان کنار یکدیگر قرار بگیریم، عظمت میبخشد به دنیای اسلام؛ عظمت میبخشد به شخصیّت امّت اسلامی. هرجا نمونه‌هایی از این اجتماع را ما مشاهده کردیم، ولو تن‌ها، جسمها در کنار هم قرار گرفتند، دیدیم انعکاس آن در دنیا مایه‌ی شرف و آبروی اسلام و مسلمین شد؛ مایه‌ی آبروی پیغمبر شد ….. امسال شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها – البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند – که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد میکنند…. حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسمها در کنار هم قرار میگیرد، این‌جور انعکاس پیدا میکند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان – سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع – با یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.»[۷].

 (این مقاله در شماره ۲۰۸ ماهنامه مبلغان منتشر شد)

[۱] – سوره‌ی مائده، بخشی از آیه‌ی ۲

[۲] – بیانات در ابتدای درس خارج، مورخ: ۹/۹/۱۳۹۴

[۳] – بیانات معظم له در مورخ: ۲۹/۶/۱۳۶۸

[۴] – بیانات در دیدار مردم قم، مورخ: ۱۹/۱۰/۱۳۹۳

[۵] – بیانات در مورخ: ۲۹/۶/۱۳۶۸

[۶] – دیدار با مردم آذربایجان شرقی، مورخ: ۲۸/۱۱/۱۳۷۸

[۷] – بیانات در دیدار مسئولان و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، مورخ:۱۹/۱۰/۱۳۹۳

منتشرشده توسط

داود موذنیان

مقالات و یادداشتهای یک طلبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.